První tři únorové víkendy

2. února – mladší žáci a mladší žačky, Šamorín - Slovenský pohar č. 3

V soutěži mladších žáků nás v blízkém zahraničí reprezentoval pouze Matěj Bohdal, který úvodní kolo skupin zašermoval vcelku slušně, neboť si připsal tři vítězství oproti dvěma porážkám. To mu vyneslo průběžné čtvrté místo po prvním kole. V druhém kole skupin se mu dařilo ještě lépe, neboť ze své skupiny odešel neporažen – což mu vyneslo první místo po druhém kole skupin a druhé místo po obou kolech skupin dohromady. V souboji o semifinále porazil slovenského závodníka Vikrota Purgiňu, v semifinále však nestačil na maďarského závodníka Máté Bernáta, jemuž podlehl 5:12 a celkově skončil na pěkném třetím místě. Gratulujeme.

mladších žačkách nás reprezentovala Ema Bohdalová, která po úvodním kole skupin skončila devátá, což pro ni znamenalo postup do druhého kola. V druhém kole skupin se Emě bohužel příliš nedařilo a celkově skončila desátá.

 

3. února – juniorky a seniorky, Memoriál Marie Krůbové, USK Praha

Z Opavy se na závody do Prahy vypravila pouze Eva Havránková, které se zde velmi dařilo. První kolo skupin soutěže juniorek vyhrála (pět vítězství z pěti možných), v eliminaci, do níž postoupila jako první nasazená a měla pro první eliminaci tedy volný los, se její první soupeřkou stala v souboji o semifinále Jana Ježková z Liberce. Tu Evička porazila s rozdílem třídy 15:0, a v semifinále se utkala s Lenkou Bártovou z Bohemians Praha, jíž porazila 15:8. Ve finále se její soupeřkou stala Andrea Bímová, po napínavém souboji zvítězila Evička těsně 15:14 a získala tak zlatou medaili. Gratulujeme.

Téhož dne se konala i soutěž seniorek, na start se postavilo 16 závodnic, Opavu reprezentovala pouze Eva Havránková. V prvním kole si připsala 4 vítězství ze sedmi možných, což je o dvě věkové kategorie pěkný úspěch. Do eliminace postoupila jako devátá, její první soupeřkou byla Táňa Vrtalová ze Starého Města, nad níž Evička zvítězila 15:12. V následující eliminaci bohužel nestačila na pozdější vítězku a vedoucí závodnici seniorského žebříčku Elišku Šabartovou, jíž podlehla 7:15. Celkově skončila Evička v kategorii seniorek sedmá.

 

9. února – žáci a kadeti, Rybářův memoriál, Brno

Na start žákovské kategorie se postavilo 36 mladých fleretistů, z toho pět našich: Jakub Feret, Karel Hasík, Matěj Bohdal, Martin Florýk a Ondřej Lasák. Velkým úspěchem je, že všichni naši postoupili do eliminace! Kája z 29., Kuba z 28., Matěj z 18., Martin ze 4. a Ondra ze 3. místa. V prvním kole eliminace na sebe narazili Kája s Martinem, zvítězil Martin, Kuba se postavil proti zkušenému závodníkovi Radku Ondruškovi ze Zlína, jemuž podlehl 15:3, Matěj nastoupil proti Radku Šiborovi z Bystřice, jemuž bohužel podlehl 12:15 a skončil celkově 19. Ondra měl v první eliminaci volný los. V eliminaci 16 nejlepších zůstali tedy dva naši závodníci – Martin a Ondra. Martin se utkal s Vratislavem Sokolem z Českého Těšína, jemuž podlehl 12:15 a celkově skončil 9., Ondra vyřadil domácího Jakuba Crháka (15:6), v souboji o semifinále pak s vysokým rozdílem porazil Václava Haka z Liberce (15:2), v souboji o finále pak zlínského Radovana Jelínka (15:6). Ve finále se stal jeho soupeřem domácí Matyáš Zeman, jehož Ondra porazil 15:8 a stal se tak vítězem turnaje žáků.    

V soutěži kadetů se na start postavilo 32 závodníků. Opavské barvy reprezentovali Martin Florýk, Ondřej Lasák a Robert Zwinger. Všichni postoupili po úvodním kole skupin do eliminačních bojů – Martin z 15., Ondra z 3. a Robert z 1. místa. Robert a Ondra měli pro první eliminaci volný los, Martin se utkal s Vítěm Střítezským z Hradce Králové, jehož porazil 15:8, v souboji o osmičku bohužel nestačil na ostravského závodníka Adama Cmiela, jemuž se ctí podlehl 9:15 a celkově skončil 15. Ondra se v souboji o osmičku utkal s Radovanem Jelínkem ze Zlína, jehož porazil vysokým rozdílem 15:1. Robertovým soupeřem se stal Václav Hak z Liberce, jehož Robert porazil podobně vysokým rozdílem 15:2. Měli jsme tedy dva závodníky v osmičce, kde si nadále vedli velmi dobře. Ondra porazil 15:8 Jáchyma Nováka z Liberce, Robert 15:5 Matyáše Zemana hájícího domácí barvy. V semifinále se pak Robert utkal se svým tradičním soupeřem Vojtěchem Kaláčkem, jehož porazil 15:9, Ondra narazil na Adama Cmiela, jemuž podlehl 12:15 a bral velmi pěknou bronzovou medaili. Robert se ovšem nezastavil a po vítězství nad Adamem Cmielem (15:6) získal zlatou medaili. Všem medailistům gratulujeme.

 

 10. února – žačky a kadetky, Rybářův memoriál, Brno

V neděli pokračoval Rybářův memoriál soutěžemi děvčat. Na start soutěže žaček se postavilo 16 děvčat, Opavu reprezentovaly Klára Lasáková a Bětka Filipková, jimž se oběma velmi pěkně dařilo. Klára postoupila ze skupin jako druhá, Bětka jako čtvrtá, v první eliminaci vyřadila Klára Elišku Berdychovou z Vršovic (15:1), Bětka si hladce poradila s Isabel Sedlákovou z Bystřice (15:1). V osmičce narazila Klára na Elišku Maličkovou z Bystřice, jíž porazila 15:7, Bětka pak vyřadila její oddílovou kolegyni Andreu Víchovou, rovněž 15:7. V semifinále narazila Klára na Sabinu Hendrichovou z Ostravy, která ji porazila 15:8, Bětce se nepodařilo zvítězit nad Veronikou Viktorií Matraszek (8:2), Klára a Bětka tak obsadily společné třetí místo, k bronzovým medailím gratulujeme.

V soutěži kadetek startovalo 23 slečen, náš oddíl zastupovaly Eva Havránková, Klára Lasáková a Bětka Filipková. Bylo poznat, že všechny tři jsou již zkušené závodnice, z prvního kola bez problémů postoupily ze 4. (Bětka), 5. (Eva) a 6. (Klára) místa, všechny se 4 vítězstvími z 5 možných. V první eliminaci měla všechna naše děvčata volný los, v šestnáctce porazila Bětka Elišku Maličkovou 15:2, Eva Martinu Diblikovou z Brna 15:4 a Klára Zuzanu Vařákovou ze Zlína 15:14. Všechna tři děvčata se tedy dostala do finálové osmičky, což nám udělalo velkou radost. Bětka a Evička bohužel narazily na sebe, zvítězila Evička, Klára porazila Terezu Cigánkovou z Ostravy 15:11. V semifinále se v napínavém souboji utkala Eva se svou tradiční soupeřkou Sabinou Hendrichovou, kterou porazila 15:14, Klára pak porazila Andreu Moncmanovou z Bystřice 15:9. Finále tedy patřilo Opavě, zvítězila Eva 15:6. Eva se tedy stala vítězkou turnaje, Klára byla stříbrná a Bětka brala velmi pěkné sedmé místo. Gratulujeme.

 

16. února - Coupe Heracles Junior – světový pohár juniorek, Budapešť

Na start světového poháru juniorek se postavilo 106 závodnic, Českou republiku reprezentovaly Eva Havránková, Sabina Hendrichová a Klára Remešová. Eva zatím na takto velké soutěži, navíc „o kategorii výš,“ spíše sbírala zkušenosti, z úvodní skupiny se jí postoupit nepodařilo a skončila 99. Sabina Hendrichová baly 96., Klára Remešová 94.