2015 - 16.ročník

O posledním říjnovém víkendu náš oddíl pořádal již tradiční závod s názvem Opavský listopad 2015, v tomto roce pouze ve fleretu a to v kategoriích žáků /  žaček  a mladších žáků / mladších žaček.

Co nám již 16. ročník tohoto turnaje přinesl?

V sobotu šermovali žáci a žačky.

Startovalo 21 mladých šermířů a 15 mladých šermířek.

V žácích se na start postavili Vojtěch Bernard a Jáchym Hasík, pro které to bylo sbírání zkušeností ve starší kategorii (Vojta je dosud mladší žák, Jáchym mini žák). Oba si vedli dobře, v prvním kole skupin měl Vojta jedno vítězství, Jáchym dokonce tři, ve druhém kole skupin vyhráli oba dvakrát, do eliminace postupovali všichni závodníci, Jáchym ze 13., Vojta z 16. místa. Jáchym v první eliminaci vysoko zvítězil nad o tři roky starším Jiřím Berkou ze Zlína (15/2), v dalším kole eliminace však narazil na Marka Poláka ze Sokola Brno I, s nímž prohrál 4/15 a nakonec bral 14. místo. Vojta nastoupil v boji o šestnáctku proti Vítu Štenclovi z Šermu Ostrava, jemuž podlehl 10/15 a celkově skončil 17.Vítězem se stal Marek Totušek z Bystřice, druhý byl Martin Cmiel z Ostravy, o třetí místo se dělili Daniel Geržičák z Brna a David Kvapil ze Šternberka.

V kategorii žaček jsme měli jedinou zástupkyni Alžbětu Theuerovou, která se velmi snažila a rvala o dobrý výsledek, po obou kolech skupin byla na průběžném jedenáctém místě, do eliminace postoupila. Bohužel hned první eliminaci proti Veronice Musílkové z USK Praha prohrála 2/15 a brala tak konečné jedenácté místo. Zlato si domů odvezla Isabela Sedláková z Bystřice, stříbro brala její oddílová kolegyně Eliška Malíčková, o bronz se dělily Adéla Kocourová z Brna a Dorota Víchová ze Sportovního šermu Zlín.

V neděli turnaj pokračoval soutěžemi mladších žáků a mladších žaček.

Chlapců startovalo 27, dívek se na start postavilo pouze osm.

V kategorii mladších žáků se představila i početná skupina našich kluků: Michal Grufík, Vojta Bernard, Jáchym Hasík, Marek Holeš a Matyáš Laryš. Poslední tři jmenovaní jsou dosud mini žáci, jednalo se pro ně tedy o stasrší kategorii. Všichni podávali velmi dobré výsledky v základních skupinách, bylo vidět, že se nesmíří jen tak s nějakou prohrou. Po dvou kolech skupin se dokonce Michal umístil na průběžném pátém místě a všichni postoupili do eliminace, kde však již chyběly potřebné závodnické zkušenosti a větší repertoár šermířských akcí. Marek Holeš skončil na 23. místě, Vojta Bernard smolně prohrál svou eliminaci s Vojtěchem Rucknerem z Hradce Králové o jediný bod 11/12 a skončil 17. Matyáš Laryš vyhrál nad Vítem Křelinou z USK Praha 12/6, v následující eliminaci jej bohužel vyřadil Martin Slezák z Brna a Maty skončil na 14. místě. Michal Grufík měl do prvního kola eliminace volný los, ve druhém kole zvítězil 12/8 nad Vítem Štenclem z Ostravy, na Davida Kvapila ze Šternberka již bohužel nestačil a prohrál s ním 8/12, celkově bral 10. místo. Jáchym se v prvním kole eliminace hladce vypořádal z Efremem Miziou z Českého Těšína (12/3), v následujícím kole porazil Vladimíra Knoba ze Šternberka 6/5, na Martina Ondrůška z KŠ Zlín však již nestačil a celkově skončil na pěkném 11. místě. Vítězem se stal Martin Slezák z Brna, stříbro bral zlínský Martin Ondrůšek, o třetí příčku se dělili Vojtěch Geriš z Brna a David Kvapil ze Šternberka.

Mezi mladšími žačkami jsme měli tři zástupkyně: Elu Hasíkovou, Barboru Zezulovou a Markétu Volovskou.
Děvčat se sešlo jen osm (včetně jedné mladé polské závodnice) a tak se  v jedné velké skupině utkala každá s každou.Děvčatům se dařilo ve skupině (Elenka byla průběžně třetí, Barča čtvrtá), ale v eliminaci podobně jako klukům něco chybělo. Skončily tedy: Ela – 5., Barča – 6. a Markétka - 7.Vítězskou se stala Michaela Illeková z Bystřice, druhá byla Viktorie Kolaříková z Brna, třetí Barbora Mišková z Prahy Vršovic a Ema Rubášová z Brna.

Výsledky všech našich závodníků více méně odpovídají nasazení a docházce na trénink.