Milí rodiče,

Váš potomek začal před nedávnem se šermem, zdá se, že ho nový sport baví a Vy se zamýšlíte nad tím, že je na čase pořídit mu nějaké vybavení. Případně už Vaše dítě šermuje nějakou dobu, základní vybavení už má, ale Vy přemýšlíte, co by ještě potřebovalo a co by se mu mohlo hodit. Otázka, která Vás ovšem možná pálí je, čím začít? Co bude v následujícím období potřebovat více a co by se dalo pořídit později, třeba během roku k narozeninám nebo klidně až příští rok?

Ze zkušenosti můžeme poradit, že mezi prvními věcmi, které je dobré pořídit, je šermířská maska. Dá se sehnat buď nová, nebo z druhé ruky, důležité ovšem je, aby měla povinnou pevnost, což je 1600 N, a certifikát FIE – masku s nižší pevností v žádném případě nepořizujte, dnes je už prakticky k ničemu (1600 N je u nás povinná i na trénink). Pro šerm fleretem je nutné, aby maska měla vodivý límec (pro kord je nevodivá, pro šavli naopak celá vodivá). Masky se prodávají v několika velikostech, vhodnou velikost můžete zkonzultovat s trenéry před nebo po tréninku. Výhodná je maska s vyndavacím vnitřkem, který se dá přeprat. (O čištění masky se jinak můžete poradit na tréninku s trenéry). Pořídit vlastní masku v „první vlně“ pořizování výbavy je vhodné zejména z hygienických důvodů. Od 1.9.2019 musí mít masky dvojité zapínání (ne již pouze ten jednoduchý strip pásek na suchý zip)

Dále doporučujeme do začátku opatřit spodní vestičku (podvestičku). Navléká se pod dres a jejím úkolem je chránit tzv. vitální části. Musí mít předepsanou pevnost 800 N a certifikát FIE – s menší pevnostní než 800 N určitě nekupujte. Existují v zásadě dva typy: navlékací na jeden rukáv (takové poloviční tričko) bez límečku nebo s límečkem – tu má většina členů oddílu, je samozřejmě rozdíl mezi spodní vestičkou pro leváka a pro praváka, budete-li si ji chtít prohlédnout, poproste kteréhokoli staršího člena oddílu nebo trenéry. Druhý typ je vestička oboustranná, tedy na obě ruce (tu má v oddíle prozatím asi jenom Irena, ráda ji na požádání ukáže). Tato vestička je dražší, její výhodou je, že je vhodná pro praváka i pro leváka a samozřejmě že poskytuje lepší ochranu, také se o něco lépe obléká. Spodní vestička se dá, zejména v dětských velikostech relativně snadno sehnat z druhé ruky a to i za celkem slušný peníz oproti nové (lze doporučit německou verzi e-bay, zde bývá občas dost věcí k šermu ve slušné kvalitě a za přijatelné ceny).

Velmi vhodné je pořídit také vlastní fleret a rukavičku.  Na šerm se používá rukavička speciální – na požádání Vám takovou jistě rád ukáže kterýkoli ze starších šermířů. Co se týče fleretu měl by být elektrický (tzv. pěší, tedy bez elektrického vedení je použitelný pouze na školu s trenérem nebo cvičení ve dvojicích). Běžně jsou k dostání s tzv. belgickou a francouzskou rukojetí, mladším dětem doporučujeme držení belgické (francouzské je pro malou ruku s nedostatkem zvyku a cviku trochu obtížnější). Velikost ručky je třeba zvolit dle velikosti ruky šermíře, je možné vyzkoušet v šermírně na erárních fleretech a konzultovat s trenéry. Mini žáci (do 10let) musí mít povinně čepel délky 0 – jedná se o kratší čepel. Od kategorie mladších žáků mohou šermíři užívat libovolnou délku čepele – samozřejmě v mezích pravidel, která stanovují maximální délku čepele. I starší tedy mohou užívat fleret 0, nicméně to příliš nedoporučujeme. Je nutné mít flerety dva (případně více), na závodech jsou dva povinné. Čepele jsou v různých cenových relacích dle kvality, dětem bohatě stačí čepele obyčejné (samozřejmě elektrické), závodníci, kteří jezdí na mezinárodní závody, mají čepele kvalitnější a dražší s certifikátem FIE.

Děvčata nosí povinně hrudní chránič z pevného materiálu. Prodávají se speciální, větší nebo menší, většinou z pevného plastu. Hrudní chránič pro pány (plochý, rovněž z plastu), pravidla doporučují není však povinný. Od 1.9.2019 musí mít chrániče měkké povrstvenní = Celistvá vnější vrstvahrudního chrániče(tj. funkční strana směrem ksoupeři) musí být pokryta měkkou látkou, tj. E.V.A. (Ethylen-vinyl acetát)o tloušťce 4mm a hustotě 22kg/m3. (Tato látka může být,buď připevněna na stávajícímhrudnímu chrániči,nebo již integrována při výrobě novýchhrudních chráničů).

Starší děvčata a slečny také určitě potřebují kvalitní a dobře padnoucí sportovní podprsenku. Není dobré to podcenit.

Z dalšího vybavení šermíř potřebuje tzv. osobní šňůru – to je kabel, který se provléká rukávem a přivádí ze zbraně šermíře signály do navijáku. Šňůra pro kord a šňůra pro fleret a šavli mají rozdílnou podobu, je třeba zakoupit samozřejmě šňůru fleretovou (která je totožná i pro šavli). Na závodech je třeba mít šňůry dvě. Od  sezony 2020 / 2021 mají být osobní šnůry pro soutěže FIE  soutěže průhledné, aby se dalo pohledem zkontrolovat, zda tam není přidané nějaké zařízení.

Šermíř také potřebuje dres skládající se z blůzy a kalhot – na domácích soutěžích není předepsána pevnost tohoto kusu oděvu, dříve obvyklé plátěné dresy jsou však dnes už k vidění minimálně a zpravidla jde o kusy ze starých zásob. Levnější a jednodušší dres je ušit z dralonu, kvalitnější, pevnější a dražší je z kevlaru. Kevlarové dresy jsou k sehnání v pevnosti 350N a 800N (ten je samozřejmě nejlepší a na zahraničních a mezinárodních turnajích povinný), i pod kevlarový dres 800N je nicméně nutné nosit spodní vestičku. Kalhoty jsou povinné i na trénink. Doporučujeme kupovat oblečení, které má certifikaci.

Pro šerm fleretem je dále nutné mít elektrickou vestičku. Obléká se přes dres, slouží k zaznamenávání platných zásahů. Vyrábí se v různých barvách, záleží na preferencích závodníka.

Na závody bude šermíř potřebovat ještě podkolenky – prodávají se speciální, šermířské, ale stačí úplně jakékoli obyčejné, na domácí soutěže nemusí být ani úplně bílé (ale doporučujeme raději bílé). Podkolenky musí být dostatečně dlouhé, aby nekoukala žádná část holé kůže.

Existují ještě speciální ochranné kalhoty – takové kraťasy z kevlarového materiálu, chránící vitální části, které se oblékají pod kalhoty, jsou pro děvčata i chlapce – u nás v oddíle je ale zatím nikdo nemá, takže je nemůžeme ukázat. Pro pány existují i speciální suspenzory, ale to taky nikdo z nás nemá.

 

Nezapomeňte, že dost důležité jsou i dobré boty. Není nutné, aby to byly speciální boty na šerm (i ty se prodávají) – měly by však být hlavně pohodlné, vhodné do tělocvičny (sálové), a také neklouzavé. Pokud možno se silnější podrážkou chránící patu šermíře při výpadu..

 

Na šermířské vybavení je také třeba vhodná taška – oblečení, maska a boty se samozřejmě vejdou do běžné sportovní tašky, horší je to se zbraněmi, které mají přece jenom trochu atypický rozměr. Existují buď speciální šermířské tašky, nebo se to řeší alternativně - např. vak na udice z rybářských potřeb nebo s pomocí šikovné maminky či babičky :-) Jako vaku na zbraně lze např. použít i lehce přešité nohavice ze starých džínů (zašít dole, opatřit zatahovacím uzávěrem nahoře a přišít popruh nanošení).

 

Pod spodní vestičku se nosí samozřejmě i tričko – někdo preferuje s krátkým, někdo s dlouhým rukávem (i když v tom je více teplo), nemusí být bílé, ale rozhodně by nemělo barvit.

 

Jakékoli dotazy týkající se vybavení rádi zodpovíme před nebo po tréninku.

 

Obrázky převzaty z WikiCommons.

Orientační schéma:

    

Kde nakoupit?

Podívejte se na BURZU, jestli někdo z oddílu právě neprodává něco, co sháníte.

Bazar na stránkách šermu 1 FC Bělá

Použité vybavení je často také možné sehnat na e-bay - nejlépe asi na německé verzi.

Vybavení na šerm prodává:

Silvestr Zezula (Písek), mobil.: 603244477
Šerm OSTRAVA , distributor šermířského vybavení ALLSTAR
5M (Praha)
šerm CZ (Praha)
PBT Slovakia, Šamorín
Allstar Fecht sport
Uhlman Fecht sport
Artos Fencing GmbH & Co. KG,
FWF Fechtwelt GmbH,
ESTOC
PBT
Aparaty - FAVERO, Italie